Wyciskarki Wolnoobrotowe Jednoślimakowe, Duślimakowe, Pionowe i Poziome


Wyciskarka wolnoobrotowa – zasada działania

Wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt AGD, który przeznaczony jest do wyciskania świeżego soku z owoców lub warzyw. Wyciskarki są w ostatnim czasie jednym z najczęściej kupowanych tego typu sprzętem. Są wydajne, łatwe w obsłudze i kierowane szczególnie do osób, które chcą cieszyć się zdrowym, pysznym i świeżym sokiem. Polecane są również dla osób, które spożywają soki w celach leczniczych i odchudzających.

Wyciskarki w swoim działaniu wykorzystują miażdżenie. Działają kilkuetapowo. Sercem wyciskarki wolnoobrotowej jest jej silnik, który wykonuje praktycznie całą pracę.

Na rynku istnieje kilka rodzajów wyciskarek. Są to jednoślimakowe wyciskarki, dwuślimakowe wyciskarki, pionowe wyciskarki i poziome wyciskarki.

Wałek ślimakowy lub wałki działają wolno, gdyż obracają się od 70 do 120 obrotów na minutę. Dzięki tej zasadzie działania nie jest generowane zbędne ciepło, przez co sok nie nagrzewa się i nie natlenia. Poprzez to zachowuje on wszystkie składniki odżywcze i jego termin przydatności jest dłuższy niż sok wytwarzany w sokowirówkach.

W pierwszym etapie działania wyciskarki miażdżone są włókna rośliny. Następnie wyciskany jest sok z miąższu. W kolejnym etapie sok jest oczyszczany ze zbędnych produktów takich jak nadwyżkowy miąższ czy pestki. Wmontowane sito przecedza sok, pozostawiając w soku wszystkie wartości odżywcze. Suche produkty z wyciskania są transportowane do osobnego pojemnika w celu ich zutylizowania.

Soki wyciśnięte za pomocą wyciskarki są bardziej mętne od wyciśniętych w sokowirówce, jednak zachowują więcej substancji odżywczych i witamin. Soki wyciśnięte za pomocą wyciskarki można przechowywać w lodówce nawet do 72 godzin. Czas ten zależy od rodzaju wyciskanych warzyw czy owoców.

Najnowocześniejsze wyciskarki są w stanie zmielić nawet ziarna kawy czy zboża. Są zatem maszynami wielofunkcyjnymi, które można używać indywidualnie lub w lokalach gastronomicznych.

Jednoślimakowe wyciskarki, dwuślimakowe wyciskarki, poziome wyciskarki, pionowe wyciskarki- czym różnią się od siebie?

Na rynku istnieją 4 typy wyciskarek. Są to jednoślimakowe wyciskarki, dwuślimakowe wyciskarki, pionowe wyciskarki i poziome wyciskarki. Różnią się one możliwościami i zasadami działania.

Jednoślimakowe wyciskarki są proste w obsłudze. Pracują cicho i wydajnie. Nie generują zbędnego ciepła i nie natleniają produktu. Posiadają jeden wałek ślimakowy, który działa maksymalnie 120 obrotów na minutę. Gwarantuje to zachowanie wszystkich wartości odżywczych. Sok wyciśnięty dzięki wyciskarce jednoślimakowej jest gęsty i nieklarowny. Zachowuje wszystkie walory smakowe i odżywcze.

Posiada sito, które odseparowuje suchy miąższ od soku, dzięki czemu produkty nie mieszają się.

Dwuślimakowa wyciskarka, jak sama nazwa wskazuje posiada dwa wałki ślimakowe. Pracuje podobnie do jednoślimakowej, gdyż również nie generuje ciepła i nie utlenia soku. Zachowuje wszystkie substancje odżywcze i witaminy w soku.

Produkt jakim jest owoc czy warzywo, jest miażdżony pomiędzy tymi wałkami. W drugim etapie działania, maszyna przesącza otrzymany produkt przez filtr, oczyszczając go m.in z włokien. Suchy miąższ i inne zbędne produkty usuwane są do drugiego pojemnika, z którego łatwo usunąć odpady.

Dwuślimakowe są bardziej wydajne, gdyż pozwalają uzyskać większą ilość soku. Są jednak też droższe, ale częściej posiadają więcej funkcji i są solidniejsze. Wyciskarki dwuślimakowe są polecane do diet leczniczych.

Kolejnym rodzajem wyciskarek wolnoobrotowych są pionowe wyciskarki. Są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca. Są alternatywą dla wcześniej znanych wyciskarek poziomych. Wałek ślimakowy jest w nich usytuowany pionowo. Dzięki sile grawitacji, wkładanie owoców do wlotu nie wymaga popychania ani innego wysiłku.

Jakość soku produkowanego w wyciskarkach jednoślimakowych niczym nie różni się od jakości soku wyprodukowanego w poziomych. Główną różnica sa gabaryty sprzętu.

Ciekawą i nową funkcją w wyciskarkach pionowych jest opcja samo czyszczenia i płukania w trakcie pracy. Oszczędza to czas jeśli chcemy wyprodukować kilka rodzajów soku jeden po drugim. Minusem wyciskarek pionowych jest jednak dłuższe mycie końcowe.

Pionowe posiadają mniej dodatkowych funkcji od wyciskarek poziomych. Nie można w nich zazwyczaj mielić ziaren zbóż czy kawy.

Poziome wyciskarki  są najpopularniejsze na rynku. Są większe gabarytowo od pionowych, jednak posiadają więcej dodatkowych funkcji i łatwiej się je czyści. Podobnie jak każda inna wyciskarka, nie generują one ciepła i nie natleniają soku. Zachowują jego wszystkie wartości odżywcze. W poziomych oprócz soku, możemy przygotować również makaron, puree, sorbety, musy czy masło orzechowe. Ta opcja jest niedostępna w pionowych.

Jednoślimakowa wyciskarka, dwuślimakowa wyciskarka, pionowa wyciskarka, pozioma wyciskarka – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Każda z wyciskarek posiada swoje wady, zalety i indywidualne funkcje, które mają za zadanie trafić w każdy gust. To jaki typ wyciskarki wybierzemy, zależy tylko od indywidualnych preferencji.

Wybierając wyciskarkę warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na to, co chcemy wyciskać i z jaką częstotliwością. Jeżeli chcemy wyciskać soki regularnie, traktując je jako soki lecznicze lub odchudzające, warto zainwestować w wyciskarkę dwuślimakową poziomą.

Jeśli mamy z zamiarze wyciskać soki mniej regularnie i z mniejszej ilości warzyw i owoców warto rozważyć kupno wyciskarki pionowej, która zajmie mało miejsca w kuchni.

Warto również zastanowić się jakich funkcji wymagamy od wyciskarki, czy oprócz soków chcemy wyciskać coś jeszcze i jaką kwotę chcemy na nią przeznaczyć.

Ponadto należy zainteresować się jakie firmy produkują wyciskarki wolnoobrotowe, jakie mają opinie, zakres cen czy dostępne funkcje.