Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa


Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – czym się różnią?

Sokowirówka i wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt AGD, który służy do wyciskania świeżych soków. Działają one mechanicznie i pozwalają szybko i bez użycia siły wycisnąć sok z warzyw czy owoców. Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – czym różnią się od siebie te urządzenia?

Po pierwsze sokowirówka wyciska przede wszystkim sok z owoców. Jeśli chcemy wycisnąć sok z pomarańczy, jabłek czy cytryn warto wybrać właśnie ją. Jeżeli natomiast zależy nam na wyciśnięciu soku m.in z warzyw liściastych, warto wybrać wyciskarkę wolnoobrotową.

To, czy wybrać sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową zależy jedynie od naszych zamiarów i preferencji.

Sokowirówki różnią się od wyciskarek tym, że w efekcie finalnym wyciskarka wyciska więcej soku. Wykorzystuje ona bowiem produkt praktycznie w całości, pozostawiając suchy miąższ i mniejszą ilość odpadów od sokowirówki.

Wybór sokowirówki czy wyciskarki wolnoobrotowej zależy też od tego, w jaki sposób chcemy z niej korzystać. Jeśli mamy w zamiarze produkować tylko soki z owoców to warto bez przepłacania wybrać sokowirówkę. Jeżeli posiadamy większe wymagania, a naszym celem jest przeznaczenie sprzętu m.in do lokali gastronomicznych lub na własny użytek do wyciskania zarówno soków z warzyw bulwiastych jak i liściastych, warto zainwestować w wyciskarkę.

Soki uzyskane podczas wyciskania w sokowirówce są innej konsystencji niż w procesie wyciskania z użyciem wyciskarki. Sokowirówki działają szybciej, a wyciskarki wolniej, jednak sok uzyskany dzięki nim jest zdrowszy i zachowuje więcej substancji odżywczych.

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – jakie pytania muszę zadać sobie przed wyborem?

Pierwszym podstawowym pytaniem, na które każdy musi sobie odpowiedzieć dokonując wyboru sokowirówki czy wyciskarki wolnoobrotowej jest to, z czego ma zamiar wyciskać sok.

Jeśli w zamiarze mamy wyciskać różne zioła, liście szpinaku, pokrzywy czy owoce jagodowe takie jak borówki czy maliny, warto zastanowić się, które z urządzeń sobie z tym poradzi. W tym przypadku rekomendowane są wyciskarki wolnoobrotowe.

Wybór sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa zależy również od tego jaki sok chcemy uzyskać, czy wolimy soki gęstsze z miąższem, czy bardziej gładką konsystencję. Ważny jest też fakt, czy chcemy robić sok na bieżąco i wypijać go od razu po wyciśnięciu, czy chcemy produkować większe ilości soku z chęcią przechowywania go.

Jeśli chcemy wyciskać mniejsze ilości soku w krótkim czasie to wybór powinien paść na sokowirówkę, natomiast jeśli chcemy wyciskać więcej soku to należy wybrać wyciskarkę.

Efektem ubocznym wyciskania soków w sokowirówce jest piana, która nie zmienia ani smaku ani konsystencji, jednak może przeszkadzać niektórym osobom.

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa – co zatem wybrać?

Na pytanie sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa musisz odpowiedzieć sobie sam. Warto jednak zastanowić się nad wyborem.

Warto zastanowić się jaką kwotę chcemy przeznaczyć na sprzęt. Sokowirówki często pojawiają się w supermarketach i z reguły są tańsze, jednak nie wszystkie wyciskarki są w wysokich cenach. Cena zależy również od jakości i to czy wybierzemy sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową nie zmienia faktu, że należy dogłębnie przemyśleć fakt celu użytkowania i jakości.

Jeśli chcemy używać sokowirówki czy wyciskarki wolnoobrotowej sporadycznie, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy w celu zaspokojenia własnych potrzeb.

Jeśli chcemy przeznaczyć sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową do celów gastronomicznych lub na własny użytek, używając jej często i intensywnie, warto rozważyć kupno droższego, ale lepszego jakościowo sprzętu.

Warto również przemyśleć fakt, który ze sprzętów łatwiej i szybciej się czyści. Jest to ważne, gdyż oszczędza nasz czas i nie powoduje zbędnej frustracji.

Wiele z sokowirówek i wyciskarek wolnoobrotowych posiada opcję samoczyszczenia, jednak tańsze modele nie posiada tej funkcji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, czy sprzęt jest kompaktowy i czy nie zajmie nam zbyt dużo miejsca. Sokowirówki są z reguły mniejsze, jednak wiele modeli wyciskarek, szczególnie pionowych, nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Ważnym jest również fakt, czy dany model sokowirówki czy wyciskarki posiada części wymienne, czy są wmontowane na stałe. Lepszym jest wybór sprzętu z częściami wymiennymi, gdyż koszt jednej części jest znacznie niższy niż nowa wyciskarka lub sokowirówka.

Ważnym tematem jest także fakt, co chcemy uzyskać wyciskając sok. Czy chodzi tu o zdrowie, ze względu na dietę, czy przede wszystkim o smak i nawodnienie. Wybierając sokowirówkę musimy wiedzieć, że natleniają one sok, przez co krócej jest świeży i nie zachowuje wszystkich substancji odżywczych. Soki wyciśnięte w wyciskarkach są rekomendowane dla osób korzystających z diet leczniczych i odchudzających. Ponadto najnowsze modele wyciskarek posiadają dodatkowe funkcje takie jak np: mielenie ziół, ziaren, orzechów czy kawy.

Sokowirówki cechują się głośniejszą pracą od wyciskarek wolnoobrotowych. Wyciskarki działają cicho, dzięki czemu możemy użyć ich o każdej porze dnia i nocy. Sokowirówki mają ponadto krótszy okres gwarancji i częściej ulegają uszkodzeniom. Wyciskarki są często lepszej jakości, mają mocniejszą obudowę i wewnętrzne części składowe.

Czas pracy sokowirówek jest krótki. Możemy w każdej chwili wycisnąć szklankę soku do picia, a wybierając wyciskarkę musimy liczyć się z faktem, że będzie trwało to dłużej.

Wybór odpowiedniego sprzętu zależy zatem od indywidualnych preferencji. Przed kupnem któregoś z nich należy dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie i zastanowić się co będzie dla nas lepsze.